Bullying a porosz hadseregben – európai női sorsok a harmadik világban

Az ELTE-BTK Történelemtudományi Doktori Iskola egyik legtehetségesebb fiatal hallgatója Rudas Tamás. Kutatási témája a porosz és az angol hadsereg vizsgálata a napóleoni háborúk időszakától kezdődően. Témavezetője a magyar-angol kapcsolatok szakértője, M. Madarász Anita.

Rudas Tamás ahhoz a generációhoz tartozik, akik számára alapot jelent az anyanyelvi szintű angoltudás. Sokáig Skóciában élt, a történelem alapszakot Saint Andrewsban végezte. Miként összegzi, itt megismerhette a nyugati mintájú kutatást: a kérdésfelvetésektől, forráshasználattól kezdve az érvelésig, a szövegalkotásig. Németül gimnázium óta tanul és a nyelvtudását egy intenzív nyári tanfolyamon Németországban mélyítette el.

Angol és német nyelvből felsőfokú, orosz nyelvből középfokú nyelvvizsgája van. Mesterképzésben az ELTÉ-n Oroszország-szakértői diplomát szerzett. Igazi sokoldalú személyiség: fordítóként Emily Brightwell: Mrs. Jeffries főzni kezd c. regényének, a Lettero Kiadó gondozásában megjelent magyar kiadását jegyzi. Szabadidejében prózaírással is foglalkozik, sci-fi és fantasy műfajban…

A készülő disszertáció háttérkutatása az Egyesült Államokra és az Osztrák-Magyar Monarchiára is kiterjedt. A feldolgozott források levéltárak digitalizált anyagai, naplók, önéletrajzok és visszaemlékezések. A jövő félévben Tamás külföldi kutatómunkát tervez, Németországban.

A kutatási eredményeit Rudas Tamás eddig két konferencián foglalta össze angol nyelven: a Debreceni Egyetem által  2022. április 29-én és 30-án szervezett Modernkortörténeti Konferencián (Alma Mater is a Harsh Mistress: An Outline of Cadet Schools and Officers’ Training in Prussia in Context of Military Training in Europe from 1813 to 1918), valamint a szlovákiai Komáromban, a Selye János Egyetem által 2024. szeptember 11-én és 12-én megtartott XVI. Nemzetközi Tudományos Konferenciáján (The Matriarch of the White Ghosts: The Life and Activities of Adda von Liliencron in Context of the Role Played by Females in late 19th Century Colonialism). Mindkét előadás fontos kérdéseket vet fel, túlmutatva az adott korszak specifikumain.

A porosz kadétiskolákról való összegzés a hazai olvasó számára Ottlik Géza: Iskola a határon c. regényét idézi fel, mely a kőszegi katonai gimnázium világán keresztül mutatja be a katonaképzés embertelen, megalázó közegét. A PEME honlapján most bemutatott, a Pünkösdi Teológiai Főiskola kiadásában, Farkas Júlia szerkesztésében megjelent bullying-kötethez is kapcsolódik a téma: egyértelművé válik számunkra, hogy a világszerte számos áldozatot követelő iskolai zaklatás nem a semmiből nőtte ki magát, történelmi előzményeinek feltárása komoly vizsgálatot igényel. Ezt a hiányt is igyekszik pótolni Rudas Tamás készülő disszertációja. Rámutat a jellegzetességekre, ezek közül a legfontosabbak az erőszak, a bigottság, az állam és vezetői iránti feltétel nélküli szolgahűség, a személyiség torzulásainak állami szintű elismerése és újratermelése. A Harmadik Birodalomhoz vezető út szempontjából sem tekinthetünk el ezektől a tényezőktől.

A gyarmati elnyomás, az imperializmus és a kolonializmus természetét világítja meg az afrikai német gyarmatosítás szószólójával, Adda von Liliencron írónővel (1844-1913) kapcsolatos kutatás. Hogyan válik az irodalom, a művészet egy erőszakos politikai rendszer szócsövévé – a sok példa közül talán Klaus Mann Mephistója és annak Szabó István által rendezett filmadaptációja a legjellegzetesebb. Adda von Liliencron a fehér ember vélt felsőbbrendűsége és a fajbiológiai elvek jegyében szorgalmazta a „deutscher Südwestafrikaner” (német délnyugat-afrikai) populáció létrehozását, a dél-afrikai német telepesek és a helyi színesbőrű nők közötti kapcsolatok kizárásával. De ellenpéldák is vannak szép számmal, mint arra Rudas Tamás két korszakalkotó brit tudós életútján keresztül rámutat. Az Észak-Afrikában aktív Mary Kingsley néprajztudós (1862-1900) és a Vietnamban letelepedett Gabrielle Maud Vassal (1880-1959) őszinte empátiával és érdeklődéssel fordultak a helyiek felé, elítélve az ellenük elkövetett erőszak minden formáját. Vassal a francia ellenállási mozgalomban is tevékenyen részt vett.

Eredményes pályafutást kívánunk Tamásnak és szívesen látjuk a PEMÉ-ben is! Remélhetőleg nálunk is előadja, publikálja majd izgalmas kutatási eredményeit.

Dr. Nagy László